Tęgoborze - nasza "Mała Ojczyzna"
Tęgoborze – nazwa wywodzi się od słów „tęgie bory”. To miejscowość położona w malowniczej okolicy, usytuowana na południowo – zachodnim brzegu Jeziora Rożnowskiego, w kotlinie nad którą góruje: Chełm, Białowodzka Góra ze słynnymi ruinami Zamczyska oraz Jodłowiec Wielki. Otaczające miejscowość wzniesienia „zapraszają” do wędrowania i zwiedzania swych bogactw w postaci przyrody ożywionej i nieożywionej.
Tęgoborze – to stara miejscowość. Jej historia sięga co najmniej średniowiecza, ponieważ pierwsze wzmianki o parafii Tęgoborze pochodzą z XIV w., a według tradycji istniała na tym terenie osada już w X w. założona przez św. Justa na górze, która do dziś nosi jego imię. Jednakże osadnictwo w tych okolicach istniało prawdopodobnie jeszcze wcześniej. We wsi Białawoda natrafiono bowiem na fragmenty ceramiki łużyckiej, a na szczycie Białejwody – tzw. zamczysku, zlokalizowano późnołużycki gród.
Najstarszym zabytkiem Tęgoborzy jest XVII -
wieczny kościół św. Justa, a w nim obrazy Matki Boskiej Juścieńskiej oraz św. Justa – także pochodzące z XVII w.
O przeszłości Tęgoborzy mówi też XVIII – wieczny drewniany kościół, który obecnie znajduje się w Tabaszowej.
Ważnym zabytkiem jest też klasycystyczny pałac z początku XIX w., wzniesiony przez Stadnickich na miejscu rezydencji wcześniejszych właścicieli wsi.
Do śladów przeszłości Tęgoborzy zaliczyć też można budynek dawnej szkoły wzniesiony w 1906r., budynek starej plebani oraz dom zwany „Gotfrydówką”.
Obecnie Tęgoborze posiada nowy kościół parafialny, ośrodek zdrowia, remizę straży pożarnej, posterunek policji, szkołę podstawową i gimnazjum, szkołę średnią, oddział banku spółdzielczego, kilka sklepów, kawiarnię, zakłady fryzjerskie, restaurację, hotel, oczyszczalnię ścieków i wiele innych drobnych instytucji, które ułatwiają życie mieszkańcom i gościom przybywającym do nas na odpoczynek w czasie wakacji.
Zapraszamy!!!